צוות מנצח

תיאטרון מחול
ירושלים

המייסדת

תמרה מיאלניק  
ילידת בלגיה בת לניצולי שואה שנפטרו בשנות ה-60.

אשת החינוך והתיאטרון הגב' מרים לונסקי-כץ ממקימי תיאטרון היידיש בבלגיה בשנות ה-30, לקחה אותה תחת חסותה ושם החלה תמרה את דרכה הבימתית כזמרת ושחקנית .

שנת 1971-  עלתה לארץ. בגיל 24, לראשונה בחייה ,החלה לימודי  מחול (בלט קלאסי, מחול מודרני וכוריאוגרפיה) באקדמיה למוסיקה ולמחול ע"ש רובין בירושלים. סיימה את לימודיה בהצטיינות ונתבקשה להיות סגניתה של מנהלת הפקולטה למחול דאז, הגב' חסיה לוי אגרון ז"ל. כמו כן רקדה תמרה  בלהקתה של חסיה לוי אגרון  :"להקת ירושלים למחול בין זמננו".

שנת  1976- הקימה עם הכוריאוגרפית  פלורה קושמן את להקת המחול של "גלריית תיאטרון ירושלים" ( תמנע יחיאל, מירי ביאלר ותמרה מיאלניק). בשנת 1977 להקה זו הופכת ל"סדנת המחול הירושלמית" ( איה רימון, סואלי מלסון ותמרה מיאלניק).

שנת 1976-  ביוזמת חסיה לוי אגרון , הקימה תמרה את מגמת המחול הראשונה בארץ  בבית הספר התיכון שליד האקדמיה למוסיקה ולמחול ע"ש רובין בשיתוף איש החינוך והפולקלור  שלום חרמון.

את מגמת המחול ניהלה תמרה עד לשנת 1985 והמשיכה ללמד בבית הספר התיכון עד לשנת 2001.

שנת 1979- יצרה את המופע הסולו הראשון  שלה " בבואות "  שבו היא רוקדת, משחקת ושרה ביידיש. המופע מוקדש לזכר אמה העומדת במרכז היצירה. מספר כוריאוגרפים יצרו עבורה למופע זה: אנה סוקולוב ( "קדיש"), הדה אורן ("האם").

שנת  1984-  יחד עם בעלה רב הפעלים  דב מיאלניק (מוסיקאי ומעצב תאורה) ייסדה את "תיאטרון מחול ירושלים" ומשמשת  היום כמנהלת כנשיאת כבוד. את ניהולה האומנותי של להקת "תיאטרון מחול ירושלים" העבירה תמרה לניהולו של  איל נחום בשנת 2016.  

בשנת 1984 הועלתה היצירה "3 מחשבות מאת רבי נחמן מברסלב" שהוזמנה ע"י פסטיבל ישראל.

היצירה הועלתה בעיר העתיקה בירושלים בכיכר בתי המחסה, בלב ליבה של אוכלוסייה חרדית.

במופע השתתפו 6 רקדניות, קריינית, זוג מוסיקאים עולים איבון וז'ק לסרי שניגנו על כלים מרשימים במיוחד« Structures Sonores Lasry-Bachet » פסלים מזכוכית ומתכת שמפיקים צלילים אקוסטיים שמיימים. יצירה זו עוסקת בשלושת המישורים של התפילה ע"פ פילוסופיה של פרנץ רוזנצוויג "כוכב הגאולה".

ב – 1985 זכתה תמרה במלגת קרן אמריקה – ישראל ע"ש שרת  על פועלה כמורה, מחנכת ומקימת מגמת מחול של בית הספר התיכון  שליד האקדמיה למוסיקה ולמחול ע"ש רובין.

תמרה הוזמנה כאורחת של  «La Guardia high school of  Performing Arts » ובית ספר הגבוה “Julliard” כדי ללמוד מנסיונם.בנוסף, עברה השתלמות בבית ספרה של מרתה גרהאם ע"י המורה פרל לאנג והופיעה בבית הספר של אלווין איילי בשני מופעיה ביידיש, "בבואות" ו "דפי מחברת".

בין ריקודיה הבולטים של תמרה, "צחוק עשה לי" (1987) שעוסק בדמותה של שרה אימנו שילדה בגיל מבוגר, ואותו הקדישה לבנה המאומץ, כשהיא מזדהה עם דמותה של שרה הכמהה לילד משלה.

ליצירה זו הלחינו את המוסיקה המקורית בעלה דב מיאלניק וטדי לסרי. יצירה זו קיבלה פרס ע"ש גרטרוד קראוס בשנת 1989.

ב-1988 מציעה תמרה, לפסטיבל ישראל לעלות מופע הוקרה למרק שאגאל לכבוד 100 שנה להולדתו והשפעת יהדותו ביצירתו. שם היצירה "הלוליין מוויטבסק".

היצירה הועלתה במתחם מגדל דוד וזכתה להצלחה גדולה. בהפקה זו נטלו חלק  כ-80 משתתפים.  

מנצח ומנהל מוסיקלי: אהרון חרל"פ ,זמרת אופרה, שחקן תיאטרון, כנר סולן ותזמורת  כלייזמר , מקהלת 30 ילדים, להקת בלט קלאסי של כ-25 נערות, כיתת משחק של סמינר הקיבוצים , לוליין, תמרה מיאלניק כסולנית ולהקת "תיאטרון מחול ירושלים".  

לאחר רציחתו של רה"מ יצחק רבין, החליטה תמרה לגנות את האלימות הרובצת בחברה הישראלית ויצרה בשנת 1999 את המופע "צעדים"- מופע מופע יחיד .

למופע צורפו קטעי וידיאו ארט ( métaformes) של אומן הצילום אטיין ווייל ושירים שנכתבו במיוחד ע"י יעקב רוטבליט ביצירה זו באים לידי ביטוי זיכרונות ילדות קשים כבת לניצולי שואה.

בזמן שהותה בבריסל לטובת העלאת המופע "צעדים" חזרה לבית ילדותה שם צילמה את החזרה האחרונה לקראת העלאת המופע. החזרה לבית ילדותה וזיכרונות העבר מביתה היוו את הבסיס ליצירה הבאה "היה היה".

בשנת 2004 העלתה את מופע המולטימדיה "היה היה".

המופע עוסק בזיכרונות ילדות בשכונה יהודית בבריסל לאחר מלחמת העולם השנייה.

מופע זה מבוצע ע"י 10 רקדנים של "תיאטרון מחול ירושלים" בשילוב ריקוד, קטעי שירה ביידיש לרקע מוסיקת כלייזמרים עכשווית ומסורתית והקרנת סרט המספר את מסעה האישי כיום למחוזות ילדותה.

לאחר פתירתה של הגב' מרים לונסקי כץ, החליטה תמרה להעלות מופע אל תורתו ומורשתו של יאנוש קורצ'אק שהיה מודל לחיקוי עבור  הגב' לונסקי כץ ובשנת 2007 העלתה את המופע "כשאגדל להיות קטן".

המופע הינו קופרודוקציה עם מחזאי צרפתי בשם פרננד גארנייה שהתבסס על כתביו של יאנוש קורצ'אק.

למופע זה נכתבה מוסיקה מקורית ע"י חנה אד'יאשווילי  בליווי וידאו ארט מאת יהודית דרמון ושחקן תיאטרון.

הפקה זו הועלתה בפסטיבל בינלאומי  לתיאטרון מטעם הקהילה האירופאית בצרפת.

המופע נפתח בעדותה האישית של תמרה ובה מספרת שלהבדיל  מיאנוש קורצ'אק שבחר ללוות את הילדים למחנות ההשמדה ולהחזיק ולחזק את ידם, לא היה מי שילווה את אחותה ואחיה ומי שיחזיק ויחזק את ידם בדרכם האחרונה.

בשנת 2013 תמרה הקימה את להקת תמ"י – להקה הדתית/ חרדית המבוססת על רקדניות מהמגזר הדתי/חרדי לכל גווניו.

 

המטרה שעמדה בפניה, עונה על הצורך של הרקדניות הללו ללהקה ברמה מקצועית גבוהה, יכולה לבטא את יכולותיהן במחול יחד עם חומר כוריאוגרפי מתאים להלך הרוח שלהן.

תמונה - תמרר - צילום - שבי אוורבך-1min

הנהלה

צביקה מונסונגו - מנכ"ל

צביקה מונסונגו יליד ישראל, מכהן כמנכ"ל תיאטרון מחול ירושלים משנת 2016 .

צביקה החל את לימודי המחול מגיל 12, למד בתיכון לאמנויות בירושלים ולאחר שירותו הצבאי החל לימודי תואר ראשון במחול באקדמיה הגבוהה למוסיקה ולמחול בירושלים.

במהלך שנות הלימודים רקד צביקה בלהקת אנסמבל של האקדמיה הגבוהה בירושלים.

בתחילת דרכו לימד צביקה סגנונות מחול שונים בבתי ספר למחול ברחבי ירושלים ובארץ  וניהל את להקת המחול הצעירה "מוזה" בפסגת זאב בירושלים.

בשנת 2012 סיים צביקה את לימודיו לתואר שני במחול באקדמיה הגבוהה למוסיקה ולמחול בירושלים והקים את להקות הנוער לבלט בתיאטרון מחול ירושלים, בניהולה האמנותי של ליסה בן יהודה. להקה שזכתה להכרה והצלחה רבה – זוכת פרסים ראשונים בתחרויות נחשבות בארץ ובחו"ל. ביולי 2014 זכתה הלהקה במקום ראשון בתחרות בינלאומית בפראג בה השתתפו להקות רבות מרחבי העולם.

מאז כניסתו של צביקה לתיאטרון מחול ירושלים הפיק וניהל את מופעי המחול של הלהקה המקצועית ושל בית הספר.

עם כניסתו לתפקיד מנכ"ל תיאטרון מחול ירושלים הציג צביקה את מטרותיו העיקריות:

1. לגעת ולחבר בין אנשים באמצעות שפת התנועה והמחול, וליצור דיאלוג בין-אישי ורב-תרבותי.

  1. שאיפה למצוינות באמנות המחול לכל שכבות האוכלוסייה ושימוש ביצירתיות לחיזוק ערכים אנושיים משותפים.
  2. תכנית חינוכית במחול – בית ספר מקצועי למחול לכל הגילאים, תכנית הכשרה מקצועית לרקדנים, מתוך חזון של יצירת תהליך עומק של פיתוח וטיפוח אמנים צעירים, פעילים ויוצרים אומנות אמיצה, רלוונטית ומקצועית בירושלים.

חזונו של בית הספר למחול כפי שהגדיר צביקה עם כניסתו לתפקיד:

"בית הספר למחול יפעל בסטנדרטים גבוהים להוראת אמנות המחול, בסביבה חינוכית ומטפחת. אנו שואפים להוביל להעצמה ולפיתוח מצוינות בתחום המחול, בדרך של יצירתיות, התמדה ושאיפה למימוש היכולת של כל תלמיד  לקראת קריירה מקצועית.

תיאטרון מחול ירושלים תהווה מרכז להפצת אומנות המחול ותהיה דומיננטית בירושלים בפרט ובשאר חלקי הארץ  ככלל".

בנוסף לתפקידו כמנכ"ל תיאטרון מחול ירושלים ממשיך צביקה ללמד כמורה למחול
" זו פינה חמה בליבי שקשה לי לוותר עליה. לראות את הילדים כל בוקר שמחים וצמאים לרקוד".

ליסה בן יהודה - מנהלת אומנותית

מנהלת אומנותית וכוריאוגרפית של בית הספר המקצועי למחול תיאטרון מחול ירושלים

רקע מקצועי

1992-1997: רקדנית סולואיסטית ב- CAPAB  (קייפטאון סיטי בלט)

1997-1999: מורה בכירה לבלט וכוריאוגרפית בבית ספר למחול נטעלי סוואנאפול.

2001-2012: מנהלת אומנותית של להקת מוזה פסגת זאב.

בנוסף מעבירה סדנאות ברחבי הארץ  בסגנונות שונים.

תפקידים מקצועיים כרקדנית בלט:

גייזל, מרתה, אודייט, אודייל, מלכת הקרח, קיטרי, שוגר פלאם, בלט של באלנצ'יין ועוד…


רקדנית מצטיינת בקייפטאון אסטדפורד, זוכה ראשונה בתחרות 'רקדנים אלופים', זוכת המלגה של 'קייט רדיינג' רקדנית מצטיינת, זכתה מקום ראשון בתחרות כוריאוגרפיה קייפטאון אסטדפורד, מועמדת בתחרות פריטוריה.

אילנה חמל

מנהלת ביהס למחול כ- 10 שנים, לצידם של המנכ"ל צביקה מונסנגו והמנהלת האמנותית ליסה בן יהודה. 

ביחד הם מהווים את צוות הניהול של בית הספר.

אילנה בעלת ניסיון רב עם ילדים ונוער מתוקף תפקידיה הקודמים כמורה ומחנכת.

בין יתר תפקידיה משמשת אילנה כיועצת פדגוגית בבחירה והתאמת שעורי המחול לתלמידים. מהווה החולייה המקשרת בין  תלמידים הורים ומורים.

אחראית על פעילות הקיץ לנוער-קורס קיץ במחול ושותפה מלאה בהחלטות בכל הקשור בפעילות בית הספר.

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

צוות המורים

ידין מילר

רקדן מולטי-סטייל הרוקד ומלמד מגוון סגנונות מחול: עכשווי, מודרני, סלונים, פלמנקו, לטיני וכו'.
בוגר האקדמיה בירושלים בעל תואר ראשון ושני במחול/כוריאוגרפיה ותעודת הוראה מטעם משרד החינוך.
למד ועבר הכשרה אצל מייטב מורי הריקוד בסביליה שבספרד.
ייזם פרוייקט ה"מיקס דאנס" – שילוב סגנונות מחול, הדרך של הרקדן אל העצמי שלו.

זכה פעמים רבות באליפויות ארציות למחול, הופיעה על במות בארץ ובחו"ל, יוצר עבור להקות מקצועיות בארץ.

מלמד בסניף ראשי – בית הנוער העברי בירושלים.

נעמה מור

רקדנית, מורה למחול כוריאוגרפית וצלמת מחול.
כרקדנית צעירה רקדה  במשך יותר מעשור בלהקות הייצוגיות של 'הורה ירושלים' וזכתה ללמוד ולעבוד עם גדולי היוצרים בארץ בתחום הפולקלור הישראלי.
בהמשך רקדה אצל אורלי פורטל, ליאת דרור וניר בן גל, יונתן כרמון ועוד ממיטב המורים והיוצרים בתחום 
נעמה מלמדת כבר כ 25 שנים באין ספור מסגרות ולהקות. בשש השנים האחרונות היתה המנהלת האמנותית של הלהקה הייצוגית 'הורה אפרוחים'.
מתמחה בפולקלור ישראלי 
מחול מודרני
ותנועה לגיל הרך.

הילה אביב

התחילה לרקוד אצל פרופסור חסיה לוי ז"ל בקונסברטוריון של האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים.סיימה בהצטיינות את תיכון האקדמיה למוסיקה ולמחול, כמו כן סיימה את האקדמיה הגבוהה תואר למחול BA ותעודת הוראה.
רקדה בלהקות שונות בארץ ובפרויקטים מגוונים.. ועבדה עם כוראוגרפים ביניהם סטאפן דלטרה וקניננגהם ,יוצרת ומורה למחול.

לינוי חן

לינוי חן, בוגרת האקדמיה הגבוהה למוסיקה ולמחול בירושלים, בעלת תואר ראשון ותעודת הוראה.

מלמדת מזה 8 שנים בבתי ספר יסודיים ובבתי ספר למחול בירושלים.

מורה לג'אז, בלט ובייבי בלט.
מלמדת בסניף מינהל קהילתי בגבעה הצרפתית.

לנה ריקנר

רקדנית, יוצרת ומורה למחול. 
התחילה לרקוד בסטודיו של אמא שלה בבלגיה וכשעלתה לארץ בגיל 8 למדה אצל פרופסור חסיה לוי-אגרון ז"ל ואצל לודה קרנדל בקונסרבטוריון ומגיל 12 למדה אצל סווטלנה סורין.
בוגרת תיכון האקדמיה למוסיקה ולמחול ובעלת תואר ראשון ותעודת הוראה מהאקדמיה הגבוהה.
רקדה בלהקת תיאטרון מחול ירושלים, בפרויקטים עם מחול שלם ועוד. כיום רקדנית בלהקת תיאטרון מחול רנה שינפלד, יוצרת עצמאית ומופיעה בארץ ובחו"ל.
מלמדת בלט קלאסי ומחול מודרני בבתי ספר ובמגמות מחול, בסטודיואים שונים ובפרטי.
 
 
 
 

רותם גולדין

רקדנית ומורה לג'אז והיפ הופ.

בוגרת האקדמיה הגבוהה למוסיקה ולמחול בירושלים ובעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה מטעם האוניברסיטה העברית וכן תעודת הוראה של משרד החינוך. מסיימת בימים אלו תואר שני בתרפיה במחול ותנועה.
בעלת ניסיון בהוראת מחול בבתי ספר יסודיים ובחוגים החל מהגיל הרך ועד בוגרים.
מלמדת בסניף בית הכרם.

סתיו שניצר

סטודנטית באקדמיה הגבוהה למחול בירושלים. השתתפה בכנסים ותחרויות בין לאומיות כמו ה HHI Wod ועוד, משתתפת בקליפים והפקות של יוצרים מהארץ. מורה בתחום הג'אז וההיפ-הופ.

ועד מנהל

פפה אללו

יושב ראש ועד מנהל

עו"ד יצחק שליו

יועץ משפטי וחבר ועדת ביקורות

שאול אביטל

ועדת ביקורות

חווה בוכוולטר

חברת ועד

מירי שמידע

חברת ועד

רות יוספזון

חברת ועד

דוד קאסוטו

חבר ועד

דוד לזר

חבר ועד

יעקב הייכל

חבר ועד